Acı Biber Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

Acı biber özellikle Türk halkı arasında her yemekte olan ve çok tüketilen bir besindir acı bi biberin çok tüketilmesinin yanında çok faydası vardır sizi hastalıklara karşı koruyan c vitamin deposudur ve bir çok faydası vardır. Acı biber’in faydaları saymakla bitmez ancak şöyle özetlersek acı biber kesinlikle tüketilmesi gereken mucizevi bir üründür sizde acı biber yemeye özen gösterin acı biberin faydalarından aşağıda sizler için bazılarını sıraladık sizde aşağıdaki maddeleri okuyarak acı biberin faydaları konusunda bilinçlenebilirsiniz.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

33143

Acı Biberde Bulunan Vitaminler

1 adet büyük (45 gr) acı biber;

18 kalori,

530IU A vitamini (günlük ihtiyacın %11’i)

109 mg C vitamini (günlük ihtiyacın yaklaşık 2 katı)

0.3 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)

6.4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %8’i)

10.4 mcg folat (günlük ihtiyacın %3’ü) içerir

Acı biber içerdiği vitaminlerle tam bir sağlık dostudur. Eski uygarlıklarda ilaç yapımında da kullanılan acı biber, özellikle C, E, K ve A vitamini açısından zengindir.

E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile yaşlanmaya karşı cildi koruyan önemli vitaminlerin başında gelir. Bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir. Böylelikle kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu korur. Alzheimer hastalığının da ilerlemesini önler. Ayrıca göz sağlığı için olmazsa olmazdır. Göz sağlığımızı koruyarak göz bozukluklarını engeller.

timthumb

A vitamini tam bir göz dostudur. Gece görmemizi A vitaminine borçluyuz. Tavukkarası denilen gece körlüğünün baş düşmanıdır. Kemiklerin, dişlerin, saçların ve tırnakların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Cildi güzelleştiren A vitamini aynı zamanda ülser hastalığının da doğal tedavi edicisidir. Hamilelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi için mutlaka A vitamini almaları gerekir.

Acı biber‘de ayrıca kan pıhtılaşmasında etkin olan K vitamini de bol miktarda vardır. B2, B3 ve B6 vitaminleri de acı biberde bulunan diğer vitaminlerdir. Ayrıca taze, acı kırmızı biberde limondan 7 kat daha fazla C vitamini bulunur. 100 gram biberde yaklaşık 240 mg C vitamini vardır ki bu ortalama insan vücudunun ihtiyacının dört katıdır.

aci-biberin-faydalari-nelerdir-4-1024x685

Acı biberin içinde bol miktarda “kapsaisin” adlı madde bulunur. Bu madde vücut için terapatik etki gösterir. Peki, nedir terapatik etki? Vücudun hassas, duyarlı ya da daha ileri boyutta hasta olan bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etki göstermesi anlamına gelir.

Acı biber kapsaisin maddesinin iyileştirici etkisi nedeniyle vücuttaki hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Özellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması adına etkilerinin olumlu yönde olduğu bilinmektedir (8). Yapılan araştırmalar kapsaisin adlı maddenin hasta olan hücreleri “apoptosis evresi”nde öldürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Özellikle bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkili olmaktadır.

220820161546190506755_2ü

Acı biber, kan dolaşımını hızlandırır. Bu yönüyle tansiyonu dengelemekte, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği vücutlarda hipertansiyonu kontrol altında tutmaktadır. İşte bu sayede acı biber, tansiyon değerlerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olmaktadır.

Acı biber, vücut ısısını arttırır. Kış aylarında yenen acı biber, fazla üşümeyi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanlara acı biber yemeleri tavsiye edilir.

Bize bu kelimeleri kullanarak ulaştınız ; acı biber çeşitleri , acı biber , acı biber temsili tür , acı biber yanması nasıl geçer , acı biber zayıflatırmı , yeşil acı biber , acı turşu biberin faydaları , yeşil acı biberin faydaları , acı turşu biberin faydaları , yeşil acı biberin faydaları , yeşil sivri acı biberin faydaları , acı biber zayıflatırmı , acı biberin faydaları , acı pul biberin faydaları , faydaları nelerdir