Baklava Kilo Aldırır Mı?

Genellikle bayramlarda gelen misafirlere ikram edilen tatlılar arasında yer alan baklava kilo aldırır mı? Baklava vücuda enerji verir fakat şeker ve yağ oranı bakımından kilo yapması kaçınılmazdır. Yediğimiz her şeyin kalorisi vardır. Ne yediğimizin önemi olduğu gibi ne kadar yediğimizde önemlidir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Kilolu kişilerin yemesi önerilmez çünkü alacakları her kilonun kendilerine zararı vardır. Baklava kan şekerinin artmasına ve aniden düşmesine neden olabilir. Tüketilen tatlıların kiloya dönüşmesini önlemenin iyi olacağını ve özel günlerde, bayramda bu tür ürünlere meyil edilmemeli imkan oldukça az tüketmeleri konusunda uzmanlar uyarmaktadır. Diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini artmaktadır.İnsanlar üzerinde kan ve şeker araştırması yapanlara az rastlanılırsa da gerçekleştirilen deneyler şekerin bağışıklık sistemine baskıladığını göstermektedir. Şeker hastalarının baklavadan uzak durması tavsiye edilir. Kan şekerinin yükselmesi ile beraber vücuda alınan şeker yağa dönüşür.

Baklava; bol kalorili, karbonhidratlı ve bol kalorili olması nedeniyle kilo aldırır. 1 adet baklava 101 kaloridir. 100 gram baklava 410 kalori. 2 adet yenildiğinde ise 40 dk yürüyüş yapılması gerekiyor. Baklava içerisinde beyaz un, şeker, yağ içinde barındırdığına dikkat çekecek olursak kalori açısından fazlasıyla zararlıdır ve kilo almaya etkisi fazladır.Ancak diyet yapanlar ve şeker hastalarının tüketimine uygun olarak kalorisi %25 oranında azaltılarak şeker yerine başka tatlandırıcılarla yapılan diyet baklavalar ise diyet programlarında kullanılmaya daha uygundur.

Diyet baklavalar da diğer yiyecekler gibi gereğinden çok tüketildiğinde zararlı olmakla birlikte az miktarda tüketildiğinde kilo alımına etkisi olmamaktadır.Diyet yapanların ve kilo kontrolünü sağlamaya çalışan insanların vazgeçemediği ya da vazgeçmekte zorlandığı şeylerin başında tatlı gelir. Tatlı, diyette yasaklı yiyecektir. Tatlı ihtiyacını karşılamak için düşük kalorili, diyet bozdurmayan tatlılar yiyebilirsiniz. Sadece baklava değil, hamur işleri de yenmemelidir. Tatlı ihtiyacının karşılanması için  sütlü tatlılar tercih edilebilir.