Bebekler Ne Zaman ve Nasıl Beslenmeli?

Yeni doğan bebeklerin ilk olarak anne sütüyle belirli bir zamana kadar beslendiklerini biliriz. Eğer anne sütünü almayan bebek olursa ancak anne sütü almadan mama ile beslenmeye başlar. Fakat bir bebek için sağlıklı beslenme ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmedir. Bebeklerin bazı lezzetlere alışabilmeleri için 3.ve 4.aydan sonra yavaş yavaş bazı meyveleri tattırarak damağını alıştırabilirsiniz. Suni beslenen bir bebeğe 3.aydan itibaren de meyve suları ve püreleri 150 gr. kadar verebilirsiniz. Önemli olan hazırlanan meyve suları ve püreleri, bebeğinize taze olarak vermelisiniz . 4. ve 5.aylardan sonra da komposto ve reçel gibi lezzetler ile bebeğinizi buluşturabilirsiniz.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Bebeklerin ek gıdaya geçmelerinden itibaren yararlı ve sağlıklı olan tüm besinleri yavaş yavaş vermeniz önemlidir. Yararlı besinler alan bebeğin hem vücut gelişimi hızlanacak hemde sağlıklı bir bünyeye sahip olacaktır. Peki e gıdaya geçen bebekler hangi besinleri tüketmelidir. Meyve, sebze, et ve süt alacakları ilk gıdalardır.

Bebekler Hangi Ayda Nasıl Beslenmeli

6.ay

* Anne sütü
* Yoğurt (ilk başlanacak ek gıda)
* Meyve püresi
* Pirinç unu
7. ay

* Anne sütü
* Yumurta sarısı (Azdan başlayıp bir hafta içinde tama çıkılır.)
* Meyve püresi
* Yoğurt
* Et (tavuk eti, dana eti)
* Sebze püresi veya sebze çorba
* Pekmez


8. ay

* Anne sütü
* Kıymalı, sebzeli hafif ezilmiş ev yemekleri
* Kahvaltıda tam yumurta veya pastörize peynir (tuzu alınmış)
* Kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi kurubaklagil çorbaları
* Meyve suyu veya meyve püresi
* Pekmez
* Yoğurt
9. ay

9.ay itibariyle bebeklerin sofralara alışması ve çatal kaşık kullanımını kavrayabilmesi için yumuşak uçlı çatal ve kaşık bebeğin eline verilerek yavaş yavaş kendisinin yemesine izin verilmelidir.

* Anne sütü
* Ev yemekleri
* Tarhana, mercimek çorbası, unlu ve yoğurtlu çorbalar
* Yoğurt
* Peynir
* Yumurta, tavuk, balık ve kırmızı et
* Taze meyve veya meyve suyu

Sebzeleri Pişirirken Nelere Dikkat Etmeli?

– Öncelikle sebzeler bol suyla iyice yıkamalıdır.

– Pişirmeden ve yedirmeden önce doğranmalıdır.

– Kısa sürede pişirilmelidir.

– Pişirildikten sonra hemen tüketilmeli ve günlük taze pişirilmelidir.

Bunların dışında yumurta ve sütün organik ve taze olması en önemli hususlardan biridir. Her ne kadar markette satılan yumurta ve süt sağlıklı görünse de organik ve taze olan sütün ve yumurtanın yerini almayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebeklerde beslenme, bebekler nasıl beslenmeli, bebeklere hangi besinler verilmeli, hangi ayda bebekler ek gıdaya geçmeli, anne sütü, anne sütü ve ek gıda, bebeklerin sağlıklı beslenmesi için ne yapmalı, bebekler hangi ayda nasıl beslenmeli, anne sütü ne zaman kesilir, ek gıdaya ne zaman geçilir, bebeklere hangi ek gıdalar verilmeli