Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Beslenmemiz ve beslenmemiz sırasında besinleri parçalayarak tüketmemize yardımcı olan dişlerimiz şüphesiz ki vücudun en önemli parçalarından biridir. Bebeklerde sağlıklı gelişimin ilk göstergesinden biri olan diş çıkarma özellikle anne ve babaların sevinç nedenlerinden biri olmuş ve bebeklerin çıkan ilk dişleri ile gülümsemeleri bizleri güldürmüştür. Fakat bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde bazı sıkıntıları olmakta ve bu durum anne ve babaların tedirgin olmasına neden olmuştur.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve bu dönemde yaşanan durumlar ise şöyledir:

– Bebeklerin çoğunluğu 6-7 aylıkken diş çıkarma dönemine girereler.

– Ortalama olarak ilk diş 7. ay ortalarında çıkabileceği gibi bazen ilk diş üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazan da on ikinci ay, hatta sonrasına kadar uzayabilir.

– Birçok bebek 2 buçuk 3 aylıkken salya akıtır.Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır. Diş çıkartmanın ilk belirtileri bebeklerin salya akıtmaları ile başlar.

– İlk diş ve azı dişleri çıkarken en fazla sıkıntı yaratan dişlerdir. Bu dönemde kimi bebeklerde çok fazla ağrı ve sancı görülürken kimi bebeklerde ise hiç sıkıntı yaşamadan dişler çıkabilir.

– Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir yani iştah kayıpları görülebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Fakat bu dönem geçici bir dönemdir, diş çıkarma döneminden sonra bebeğin iştahı tekrar artacak ve yiyeceklere olan ilgisi artacaktır.

– Diş çıkarma döneminde görülen en fazla problemlerden biride bebeklerde olan ateştir. Diş çıkarma döneminde sürekli ateşli olan bebekler için bu gayet normal bir durumdur. Ateşi düşürmek için kendi yöntemlerinizi uygulayabilir fakat çok yüksek ateşte ve uzun süren ateşlenmede bebeğin doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

– Gece boyunca düzenli uyuyan bebekler bile diş çıkarırken gece uyanmamaya başlayabilir. Bu durumda hemen onu beslemeye çalışmayın. Bunun yerine kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.Gece uyanma da diğer problemlerde olduğu gibi ilk diş ve azı dişleri çıkarken daha fazla görülür.

– Diş çıkarırken dişlerde oluşan kaşınma gayet normal bir durumdur. Bu dönemde bebeklerin dişlerini rahat kaşımaları için yumuşak ve sağlıklı diş kaşıyıcılar vererek diş etlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz.

– Bu dönemde bebekleriniz soğuk yiyeceklerden hoşlanabilir. Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir. Fakat verdiğiniz besinin çok soğuk olması bebeği hasta edebilir bu nedenle ısı  kontrolüne dikkat ederek vermeniz önemlidir.

Bebeklerin diş çıkarma sırası genellikle şöyledir;

– Ön dişler 6-10. Ay arası,

– Yan dişler 9-12. Ay arası,

– Köpek dişler 15-21. Ay arası,

– Birinci azılar 13-18. Ay arası,

– İkinci azılar 24-33. Ay arası dişler çıkmaktadır.

-

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diş çıkarma, bebeklerde diş çıkarma, diş çıkarma dönemi, bebekler kaç aylıkken diş çıkarır, diş çıkarmada neler olur, bebeklerde diş çıkarmada ateş, diş çıkaran bebeğe ne yapılmalı, dişlerin çıktığı aylar, bebek sağlığı