Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Başlar?

Yeni doğan bebeklerin büyümeleri gelişmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenmeleri önemlidir. Küçük yaşlarda yapılan sağlıklı beslenme bir bebeğin ileri ki yaşlardaki sağlık durumunu etkilemektedir. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda beslenme yetişkinlere nazaran daha önemlidir. Yeni doğan bebeklerin şüphesiz ki en sağlıklı beslenme şekli anne sütü ile beslenmesidir. Fakat bir süre sonra bebeğin enerjisinin artması ile birlikte anne sütü yeterli gelmez ve bu nedenle bebek ek gıdaya geçmek durumunda kalır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Fakat 6. aydan sonra bebeğin fiziksel aktivitesi ve enerjisi arttığı için anne sütü tek başına yeterli gelmemektedir. Bu nedenle 6 aylığı tamamlamış bebekler için yavaş yavaş ek gıdaya geçebilirsiniz. Ek gıdaya geçiş hem bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanması hem de beslenmeyle ilgili ağız becerilerinin  yani yutma, çiğneme gibi alışkanlıkların geliştirilmesi için gereklidir. Ek gıda da bebeğinize direk yemek yedirmeniz yanlış olacaktır. Bu nedenle ek gıdaya geçiş döneminde ilk başlarda yoğurt, muhallebi gibi yiyecekleri vererek bebeğin ek gıdaya hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Ek gıdaya geçmeden önce yoğun kıvamlı yiyeceklerin verilmesi bebeğin yutma ve yiyebilme yeteneğinin tam olmasını sağlamaktır. Kıvamlı yiyeceklerden 1 ya da 2 hafta sonra bebeğiniz daha kıvamlı ve pütürlü olan sebze ve meyve pürelerine geçişi daha kolay olacaktır.

Ek gıdalara başlarken bunlara dikkat etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir;

– Ek gıdalar mutlaka bebeğinizin aç olduğu durumda verilmeli ve bebeğin yiyeceğe olan ilgisinin artması sağlanmalıdır.

– Her yeni gıda diğer gıdalar ile karıştırılmadan tek başına denenmelidir.

– Ek gıdaları bebeğinize verirken kaşık ve bardak kullanarak biberon ile vermemeye özen gösterin.

– Ek gıdaları hazırlarken bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için temizliğe dikkat edin. Ek gıdaları hazırlarken cam rende ve temiz su kullanmak bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

– Yemeği yiyip yememeye ve ne kadar yiyeceğine bebek karar verir. Bu nedenle bebeğiniz yemek yemek istemezse ısrar ederek zorlamayın. Bunun dışında bebeğin ne yiyeceğine ise bebeği besleyen kişi karar verir.

– Bebeğinize yedireceğiniz gıdaların sağlıklı olmasına dikkat edin. Hazır, paketlenmiş ve konserve yiyecekler bebeğin sağlığı açısından iyi değildir. Bu nedenle yiyecekleri taze ve doğal kullanmanız ve tarafınızdan hazırlanması önemlidir.

– Tüm bunların dışında yiyecekleri uzun süre saklamayın ve en fazla 2 saat muhafaza edin. Yiyecekleri oda sıcaklığında muhafaza etmek yerine buzdolabında saklamayı tercih edin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, bebeklerde sağlıklı beslenme, ek gıdaya geçiş, bebeklerde ek gıda, ek gıdaya ne zaman geçilmeli, bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmeli, bebekler kaç aylıkken ne yemeli, anne sütü, anne sütü ile beslenme, ek gıdaya nasıl geçilir, ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeli