Ceviz Kilo Aldırır Mı?

ceviz kilo aldırır mı

Kuruyemiş çeşitlerinden olan cevizin tüketim alanı oldukça çoktur. Salatalarda, tatlılarda, hamur işlerinde ya da ara öğünlerde aparatif  olarak yiyebileceğimiz ceviz besin değeri bakımından oldukça faydalıdır. Başlıca beynin gıdasıdır görüntüsünün de beyne benzetilmesinden yola çıkarak hafızaya iyi geldiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda saçı ve cildi de besleyen omega asitleri, E vitamini, demir ve çinko minerallerini bünyesinde barındırır. Uykusuzluğa da iyi geldiği söyleyebiliriz. Hücrelerdeki zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Kalbe iyi gelir. Antioksidanda birinci sıralardadır. Kötü kolestrol oranını düşürür.Tansiyonu dengeleyici özelliği bulunan ceviz kişilerin tansiyon sorunu yaşamasına engel olmaktadır. Ayrıca ceviz yüksek kolesterol, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Hafızayı güçlendirir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

ceviz

Ceviz kilo aldırır mı? Bu sorunun cevabını verecek olursak eğer diyet uygulayan kişiler içinde yenilmesi uygun bir ara öğündür. Fakat sadece bir tek ceviz yemek kişiye kilo verdirmez. Ceviz de dahil olmak üzere tüm kuruyemiş çeşitleri  yağ oranı bakımından zengindir. Bu ise yüksek kalori demektir. Fazla kalori vücutta yağ depolar ve kilo almaya sebebiyet verir. Cevizin kalorisi çok yüksektir fakat kilo alamayan insanlar için de sağlıklı ve ideal bir gıdadır. Çünkü ceviz başlı başına enerji kaynağıdır. (100 gram ceviz 654 kaloridir.) Günde 3-4 adet yenilmesi önerilir. Diyet yapanlara kilo aldırmaması için; günlük ceviz miktarının, alınması gereken kalori miktarına göre hesaplanması gerekir.

ceviz kilo aldırır mı

Protein kaynağı olmasından dolayı vejeteryanlar içinde uygun bir gıdadır. Ceviz kilo aldırır mı araştırmalara göre ise cevizin içinde doymamış yağ bulunması sebebiyle kolestrolü düşürdüğü, diyet programlarında yenilmesiyle kilo verildiği görülmüştür. İçerisindeki omega3 sayesinde hem kilo verdirdiği hemde beyin gelişiminde fayda sağladığı kabul edilmiştir. Ceviz diyeti uygulayarak ara öğünlerde yenmesi ya da ceviz suyu yapılarak tüketilmesi de mümkündür. Son olarak yiyeceğimiz besin her ne olursa olsun bunun sınırını aşmamalıyız.

ceviz kilo aldırır mı