Coca Cola Kilo Aldırırmı? Zararları Nelerdir?

Coca cola , bir çok ülkede satışa sunulan bir meşrubattır.  Uzunca yıllardır uzmanlarca coca colanın zararları tartışılmıştır. Coca colanın içerisinde bulunan bazı maddelerin bağımlılık yaptığı , 1 bardak kola içerisinde 12 13 adet küp şeker bulunduğu saptanmış fakat satışı yasaklanmadığı için üretimi de pazarlaması da hala devam etmektedir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Coca cola şeker oranı yüksek olan ve sağlık açısından da çok faydası olmayan bir içecektir. Cola içerinde yer alan şeker oranı karaciğer yağlanmasına neden olduğu gibi özellikle göbek bölgesinin yağlanmasına neden olarak kilo aldırıcı etki yapacaktır. Yani uzmanların haklı görüşlerine yer vererek cevap verecek olursak coca cola kilo aldırır. Kilo vermek isteyen kişiler için gazlı içecek tüketimi sağlıklı değildir. Coca cola gazlı içecek sınıfında olan ve şeker oranı en yüksek olan içeceklerden olduğu için diyet süreci ve sonrasında gelen sağlıklı beslenme sürecinde tüketilmemelidir.

Coca Colanın Zararları Nelerdir?

Vücuda verdiği zararlara bakıldığında; içinde bulunan maddelerin karaciğere zarar verdiği,  asitinin mide çeperine zarar verdiği , fazla tüketiminin reflüye neden olduğu , gazlı olmasının yanı sıra şeker bakımından yüklü olmasının kilo almaya neden olduğu ve bu kilo almaya bağlı olarak hipertansiyon, diyabet, sinir sistemi bozuklukları ve dolaylı yollarla kansere yol açtığı belirtilmektedir. Coca cola içildiği an itibariyle kan şekerini yükselterek karaciğerin yağlanmasına neden olmaktadır. Coca cola kilo aldırmasının yanı sıra dişlerin çürümesine neden olur. Çünkü içeriğindeki asit diş minelerini etkileyerek aşınmaya neden olur. Ayrıca şekerler diş aralarına yerleşerek bakterilerin beslenmesini sağlar ve ağız kokusuna neden olacaktır.

Coca colanın bilinen başka bir zararı ise folik asitten kaynaklı kemiklere zarar vererek kemik erimesine neden olabilir. Ayrıca içeriğinde kullanılan yabancı maddeler böbreklerin zarar görmesine de neden olmaktadır.Şeker oranı düşük olarak görülen light ya da sıfır şeker türleri içerisinde yer alan maddeler vücuda zarar verdiği için özellikle çocukların tüketmemesi gerekmektedir. İçeriğinde yer alan nikotin bağımlılık yapar. Ani şeker yükselişinin sağladığı mutluluk hormonu uyuşturucu etkisine benzer etki göstermektedir.