Çörek Otu Faydaları ve Zararları?

Çörek otu yani latince adı ile Nigella Sative binlerce yıldır kullanılan bir bitkinin tohumudur. Yüzyıllar önce dahi hastalık tedavilerinde kullanılan çörek otunun bilinen bir çok faydası vardır.Çörek Otu aynı şekilde çok zengin bir vitamin kaynağıdır; Vitamin olarak A, H, C, B1, B2 ve B6 içerir. Mineral olarak ise; selenyum, çinko, magnezyum içeren çörek otunun içerdiği en önemli bileşim ise thymol türevidir.Aktif madde olarak thymoquinon, uçucu olmayan yağlar ve nigellon içeren çörek otu bunların yanı sıra, palmitik asit, linoelik asit, oleic asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, demir ,magnezyum, bakır, fosfor ve selenyum, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içerir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Çörek otu faydaları bakımından oldukça zengindir. Bir çok rahatsızlık için ilaç sektöründe kullanıldığı bilinmektedir.

Çörek Otu Faydaları

Çörek otunun bilinen bir çok faydası vardır. Vücudumuzun hemen hemen her noktasına yararı dokunan kutsal çörek otunun bilinen faydaları arasında Thymoquinone maddesinin verdiği etki vardır.Birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar. Ayrıca astım rahatsızlığı ile ilgili sürdürülen çalışmalarda çörek otunun astım rahatsızlığı üzerindeki etkisi de keşfedilmiştir.

Çörek otundan elde edilen çörek otu yağının anti enflamatuar özelliği astım rahatsızlığına fayda sağlayarak solunum yolunun kaslarını geliştirmektedir. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar için faydalıdır. Tansiyonun dengelenmesini sağlayan çörek otu aynı zamanda idrar söktürücü etki de göstermektedir. Çörek otunun bilinen diğer faydaları ile kolon kanseri, sedef hastalığı, mide rahatsızlıkları, meme kanseri, şeker hastalığı, alerjik rahatsızlıklar ve özellikle akciğer rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Öksürük, bronşit gibi rahatsızlıklarda etkilidir.

Çörek Otu Zararları

Çörek otu  konusunda bilinen zararların başında hamilelerin kullanmaması gerektiği dikkat çekmektedir. Ayrıca ağrı kesici ve düzenli olarak ilaç kullananların çörek otu tüketmemesi gerekmektedir. Çörek  otunun fazla tüketilmesi de zararlıdır. Fazla tüketilen çörek otu bağırsakta yaşayan yararlı bakterilerin ölümüne neden olmaktadır. Böyle durumlarda bakterilerin işleyişleri bozulduğu için ishal ya da kabızlık durumuna neden olabilirler.

Çörek otu kan şekeri ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Bu etkiye sahip ilaçlar kullanıyorsanız  çörek otu  tüketmemeniz doğru olacaktır.