Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı, bakteri plaklarının birikerek dişler arasında ve üzerinde sarı kahverengi arası renklerde oluşan sertleşmiş yapılara verilen addır.  Diş taşı oluşumu nedenleri arasında; fazla şeker tüketimi, düzenli yapılmayan ağız bakımı, sigara kullanımı, az sıvı tüketilmesi, diş ipi kullanılmaması, doğru diş fırçalama tekniklerinin uygulanmaması ve  tükürük yapısının diş taşı oluşumuna zemin hazırlayacak özellikte olması gibi durumlar bulunur.  Diş taşı temizliğinin diş köklerini oynattığı, dişlerin arasının açılmasına neden olduğu inanışlarından dolayı hekimlere başvurulmaması durumu bir çok kişinin erken yaşta dişlerini kaybetmesine neden olmaktadır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı temizliği  diş taşının durumuna bağlı olarak değişim gösteren bir durumdur. Eğer hastanın diş taşı oluşumu artık köklere kadar inmiş ve diş eti çekilmeleri başlamış ise  bu hasta için ameliyat uygun görülmektedir. Bir dizi diş ameliyatı ile diş taşı temizliği yapılır. Diş eti çekilmeleri içinde ek bir tedavi uygulanarak düzenli bakım sağlanması ile dişlerin kurtarılması adına çaba harcanır. Daha az diş taşı oluşumu olan kişilerde genellikle diş eti çekilmeleri henüz yeni başlamış olduğu durumlardır. Diş taşları daha açık renkte ve diş yüzeyine yoğun bir şekilde yapışmış değildir. Bu durumdaki hastalar için uygun olan doktor kontrolünde temizlenmesidir.  Ameliyat gerektirmeyen bu durumlarda bir kaç seansta diş taşı temizliği yapılır. Doktorun önerisi ile doğru diş fırçalama teknikleri , diş ipi kullanımı ve gerekli diş temizlik materyalleri önerilir. Hasta düzenli olarak diş bakımını yaptığında diş taşı oluşumunda gerilemeler görülecektir.

Diş Taşı İçin Doğal Karışım

Diş taşı oluşumu öncesi önem almasına rağmen ufak tefek oluşumlar başlayan kişiler vardır. Bu kişiler için evlerinde hazırlayacakları formül ile diş taşı temizliklerini yapabilirler. Hazırlayacakları karışım ile yüksek oranda başarı sağlayarak diş bakımlarını yapabilirler. Diş taşlarını evde temizlemek isteyenler için malzemeler;

  •  2 çorba kaşığı ay çekirdeği
  • 2 çorba kaşığı misket limonu suyu
  • Yarım litre su

Bu malzemelerin tamamı alüminyum kabın içerisinde bir saat kaynatılır. Karışımı ayda 5 kez dişlerinizi fırçalayarak uygulamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında diş fırçalama işlemleri sırasında elma sirkesi tercih ederek diş taşlarınızı temizleyebilirsiniz. Düzenli diş bakımınızı aksatmayarak, 6 ayda bir diş doktorunuza kontrole giderek sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.