Diyette Ekmek Yenilir mi?

Diyet yapan birçok kişinin aklına takılan soruların beklide en başında ekmek yemeli mi? sorusu gelmektedir. Her ne kadar en çok kilo almamızda ki nedeni ekmeğe bağlasak ve tamamen ekmeği diyet listemizden çıkarma düşüncesinde olsak da bu çok sağlıklı bir durum değildir. Sadece ekmek yediğin için kilo almazsınız kilo almanızdaki nedenlerden biri ancak ekmek olabilir. Fazla ekmek tüketmenin yanı sıra, hareketsizlik, aşırı yemek yeme, yağlı beslenme, hazır ve fast food beslenme, spor yapma kilo almanızdaki nedenlerdendir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Kilo almanın birçok nedeni olduğunu bildiğimiz için bu durumun sadece ekmek yemekten kaynaklandığı düşünmek oldukça yanlıştır. Bu nedenle diyet yaparken ekmeği kesmek tamamen yanlıştır. Özellikle ekmek yemeye alışkın biriyseniz ekmeği kesmeniz durumunda sindirim sisteminizde birtakım problemler meydana gelecektir. Uzmanların ve diyetisyenlerin tavsiyesi ise diyet yaparken bir miktarda olsa ekmek tüketilmesidir. Fakat diyet yapan ya da yapmayan herkesin beyaz ekmekten çok kepekli ekmek veya tam tahıllı olan buğday ya da çavdar ekmeği tüketmesi daha sağlıklıdır. Çünkü beyaz ekmekte bulunan kalori kepekli ekmek ve tahıllı ekmeklere nazaran daha fazladır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise kepekli ekmeğin ya da tahıllı ekmeklerin istediğiniz kadar tüketilmemesidir. Beyaz ekmeğe nazaran daha az kaloriye sahip olmalarına rağmen diğer ekmeklerde belirli miktarda kaloriye sahiptirler ve kilo almanız üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle ekmek tüketirken miktarını hesaplayarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Özellikle sabah kahvaltısında yenilen ekmek miktarı önemlidir. Kahvaltıda yenilen ekmek uzun süre tok kalmanıza ve gün boyunca diğer öğünlerde daha fazla acıkmanıza neden olacaktır.

Her bölümde ince bir dilim ekmek yiyeceğiniz gibi öğle yemeklerinde hiç ekmek tüketmeyerek sabah 2 dilim akşam ise 1 dilim ekmek tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ekmek tüketmek sadece tok kalmanızı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına da yardımcı olacaktır. Diyetin başında kabızlık problemi yaşamanız oldukça normaldir. Bu durumu ekmek tüketmeye bağlamayarak diyet yapan herkesin yaşayacağı doğal bir durum olduğunu bilmenizi isteriz. Kabızlıktan korunmak için sindirim sistemini hızlandıran bazı bitki çayları içebilir kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ekmek, ekmek tüketimi, sağlıklı beslenme, diyet, diyet ve ekmek, diyet yaparken ekmek tüketmeli mi, diyette ekmek yemek doğru mu, kepek ekmeği, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, diyet ve sağlık, diyette yapılan yanlışlar, diyet konusunda herşey