Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Doğum süreci bebeğin  gelişim sağlayarak büyümesi ve anne karnının genişlemesi ile elastik özelliğinin azlığına ya da çokluğuna bağlı olarak anne karnında, çatlaklar oluşur. Kilo alma durumuna göre bu çatlaklar bacak, kol ve göğüste de kendini göstermektedir. Anneler için bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Fakat bu çatlaklar bazı basit yöntemlerle giderilebilir.Çatlakların giderilmesi en uygun zaman hamilelikten sonra ki bir yıldır. İlk evresinde kırmızı olan çatlaklar daha sonraları ten rengine göre (genelde beyaz) uyumluluk gösterir.Küçük çatlaklar zamanla geçebilmekte fakat büyükleri kendi kendine iyileşme gösteremezler.Özellikle 6. aydan sonra çatlaklarda artık görülmektedir. Bu dönemlerde kullanılan çatlak önleyici doğal yağlar bulunmaktadır. bir çok anne bu dönemde çatlak bakımına başlamaktadır. Fakat bu dönemde başlamadan önce doktora danışılması faydalı olacaktır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Gebeliğin 6. ayından itibaren ilerleyen bu dönemde karında oluşacak çatlaklar için hakiki saf zeytinyağı,kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar tek başına ya da aynı oranda birbiriyle karıştırılarak, cildin nemlendirilmesi ve esnekliğinin kazandırılması durumunda hamilelik sonrası çatlak oluşumuna engel olmak mümkün olabilir. Ayrıca ılık su ile duş almak ve küçük dairesel hareketler ile karın bölgesine masaj yaparak ta çatlakları azaltabilirsiniz. Hatta mümkünse ılık ve bazen de soğuk su ile duş almak deri de şok etkisi yapmakta ve deriyi güçlendirmek gerekmektedir.

Doğum öncesi başlayan yağ kullanımı doğum sonrası süreçte gerçekleşen tedaviyi daha da kolaylaştırmaktadır. Uzmanlar, badem ve bebe yağını çatlak tedavisi için uygun görmektedir.. Yeni oluşmuş çatlaklara kökten çözüm bulan bu doğal karışımlar, bebeğe ve anneye herhangi bir yan etkisi bulunmadığından hamilelik esnasında kullanılmasında sakınca görülmemektedir.

Doğum sonrası süreçte derinleşen çatlaklar genellikle lazer ile tedavi edilmektedir. Çatlakların derinliğine göre ortalama 4 seansa kadar tedavi sağlanan çatlaklar giderilebilir.