Doğum Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Doğum süresince birçok kilo alır ve bu kiloları verememe endişesi ile yanar tutuşuruz. Hamilelik döneminde alınan kilolar doğum sonrasında verilmemesi durumunda kiloların daha kalıcı hale geleceğini tüm anne adayları bilirler. Hamilelik süresi boyunca bebeğin sağlıklı gelişimi için tüm besinleri tüketmeye gayret eden anne adayları daha sonra alınan kiloları vermek için bir dönem çaba sarf ederler. Aslında her ne kadar zor ve imkansız görünsede asla verilemeyecek kilolar değildir. Sadece biraz sabırlı olmak kısa süre sonra alınan kiloları vermenize yardımcı olacaktır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Anne adayları doğum bittikten sonra nasıl beslenmesi gerektiğini bilemez. Hem bebeğin sağlığı için süt yapan yiyecekler yemek isterken aynı zamanda diyet yaparak en kısa zamanda alınan kiloları vermek isterler. Öncelikle unutmamanız gereken önemli nokta bebeğinizin sağlığı ve onun doğru beslenmesi olacaktır. Eğer yeteri kadar beslenmez ya da yanlış beslenirseniz bebeğinizin tek besin kaynağı olan süt azalarak bebeğinizin doymamasına neden olabilir. Bu sebeple ilk olarak bebeğin gelişimini ve sağlığını düşünün. Dilerseniz emzirme dönemi bittikten sonra sıkı bir diyet yapabileceğiniz gibi emzirme dönemi ile birlikte bazı beslenme kurallarına dikkat ederek ve aynı zamanda sağlıklı beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası beslenme tüyoları

– Öncelikle doğru besinler ile düzenli beslenmek ilk kuralınız olsun. Ne kadar düzenli beslenirseniz metabolizmanız bu duruma alışarak düzenli çalışacaktır.

– Eğer çok fazla beyaz ekmek tüketen biriyseniz öncelikle ekmek tüketiminizi biraz kısıtlamalısınız. Beyaz ekmeğe nazaran daha az kaloriye sahip olan kepekli ya da çavdar ekmeği tercihleriniz arasında yer alabilir. Kepekli ekmek dahi olsa öğünlerinizde 2 dilimden fazla ekmek tüketmemeye gayret edin.

– Hem kendi sağlığınız, hem bebek için süt oluşumunu sağlamak hemde fazla kiloların kaybolması için gün içerisinde bol bol su içmeye dikkat edin. Günde en az 2 litre içeceğiniz su aynı zamanda sindirim sistemini hızlandırarak daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır.

– Yağlı ve ağır besinler yerine hazmı kolay, sindirim sistemini çalıştıran lif ağırlıklı sebzeler tercih edin. Karnabahar, brokoli, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler hem lif açısından zengin hemde sindirimi basit olan kalorisi düşük sebzelerdendir.

– Hazır gıdalardan, paketlenmiş besinlerden, fast-food gıdalarından, hamur işlerinden, soslu yiyeceklerden, asitli içeceklerden uzak durarak şeker ve tuz miktarınızı en az seviyeye indirin.

– Günlük egzersiz ve yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Hem doğum sonrası sıkılaşmanızı sağlayacak olan yürüyüş ve spor hemde fazla kiloların yakılmasını sağlayacaktır. Sağlıklı yaşam için sadece belirli dönemlerde ya da kilo vermek için değil hayatın bir parçası haline getireceğimiz spor dinç bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

– Asitli ve bol şekerli içeceklerin yerine doğal bitkiler ile yapılan bitki çaylarını tüketin. Bitki çaylarını satın almadan önce mutlaka bebeğe gaz yapıp yapmayacağını ya da emzirmenize engel olmayacağını mutlaka araştırın.

– Porsiyonlarınızı küçülterek daha az yemek yemeyi sağlayın.

– Abur cubur yerine meyve ve meyve kurularını tüketin. Tüketeceğiniz meyve ve meyve kuruları aynı zamanda bebeğinize süt yapmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

gebelikte alınan kilolar, hamilelikte alınan kilolar, hamilelikte nasıl beslenmeli, doğum sonrası nasıl beslenmeli, doğum kiloları, kilo verme, doğumdan sonra kilo verme, doğum sonrası alınan kilolar, diyet, rejim, yeni doğum yapanlar nasıl beslenmeli, doğum sonrası diyet, fazla kilolar, bölgesel yağlanma