Doğumdan Sonra Nasıl Zayıflanır?

Kadınların kilo alma oranının en yüksek olduğu dönem hamilelik dönemidir. Türkiye’de kadınlar 9 aylık süreçte ortalama 12-15 kilo arası kilo artışı yaşar. Bu dönemde kilo almak elbette ki olağan bir durumdur. Bebeğin beslenmesi de anne tarafından sağlandığı için  annenin iştah artışı normaldir. Hamilelik sürecinde kilo verenlerde olsa genel olarak alındığı bilinen bir gerçektir. Anne adayları doğum öncesi aşırı karbonhidrat , yağ ve protein tüketiminden kaynaklı kilo artışı yaşarlar. Doğum sonrası emzirme dönemi itibariyle kiloların belirginliği rahatsız etmeye  başlar. Her kadının doğum öncesi 6 kilo aldığını ve doğum sonrası bu kiloyu vermediğini düşünürsek 3 çocuğu olan bir anne sadece hamilelik sürecinde aldığı 18 kilo ile bile hayatına zarar  vermiş olabilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde alınan kiloların verilmesi gerekmektedir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Doğum sonrası anne bebek sağlığı bakımından süt artışı sağlamak için sürekli şekerli besinler tüketmek yanlış bir yaklaşımdır. Bu süreçte tüketilen şeker değil alınan dengeli besin , bol su ve stressiz bir hayat annede süt seviyesini arttıracaktır. Anneden bebeğe geçen besin değerleri bakımından düşünürsek bebeğe fazla şeker aktarımı da doğru olmayacaktır. Bu nedenle  doğum sonrası zayıflamak için yapılması gereken sağlıklı beslenmektir.

Doğum sonrası emzirme döneminde anne süt üretimi için normal insanlardan 500 kalori daha fazla harcar. Bu bulunmadık bir nimettir anne için. Çünkü 500 kalori yakabilmek için ortalama 40 dakika yüzmek , 30 dakika bisiklete binmek ya da 2 saate yakın normal tempoda yürümek gerekir. 1200 kalori metabolizmamız için gerekli iken 500 kalori kadar süt üretimi için enerji harcandığı düşünülürse doğum sonrası kilo vermek aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Doğum sonrasında dengeli yapılan öğünler ve ara öğünler bunlara ek olarak bol su tüketimi hem sizin kilo vermenizi sağlayacak hemde bebeğiniz için süt üretimini arttıracaktır. Bunlara ek olarak ekleyeceğiniz hafif tempolu yürüyüşler ya da kalori harcatan aktiviteler ile kısa süre içerisinde istediğiniz forma kavuşabilirsiniz. Doğum sonrasında süt üretini arttırmak için uygun miktarda et, tavuk, balık, meyve, süt, yoğurt tüketimi yeterli olacaktır. Anne için gerekli olan besin değerleri tüketimi kilo vermeyi de kolaylaştıracaktır.