Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir?

Protein ağırlıklı bir diyet programıdır.  Beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından Fransa’da çıkarılmıştır. Dukan diyeti 40 yıldan fazla bir süredir vardır. Dukan diyetinin özelliği karbonhidrat içerikli yiyecekleri azaltıp, protein bakımından zengin yiyecekleri yemekten oluşuyor diyebiliriz.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Son yıllarda oldukça popüler bir diyet haline gelen Dukan diyetinde kilo kontrolünüzü sağlarken kilo hesaplamanıza gerek yok. Kilo kontrolü sağlamanın tek formülü olarak bahsedilen Dukan diyetinde protein ağırlıklı beslendiğiniz sürece kalori hesaplaması da yapmanıza gerek yok. Dukan diyetinin gerçekten hızlı ve kalıcı olarak fala kilolardan kurtardığını öğrenebilmek için bu diyeti denemek gerekiyor. Çünkü herkesin yediği besinler, beslenme şekli ve metabolizması aynı zamanda da uygulayacakları diyetten beklentileri farklıdır. Hiçbir diyet için bunu herkes uygulayabilir gibi kesin yargılı cümle söylenemez. Uygulayacağınız diyette kararlı ve istikrarlı olmalısınız. Ve size uygun olup olmadığını araştırmalısınız.

Eğer sağlık koşullarınız nedeniyle hayvansal besinler tüketemiyorsanız ve herhangi bir nedenle bu tip gıdaları az tüketmeniz gerekiyorsa veya hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme şekliniz varsa Dukan diyeti sizin için uygun değil. Çünkü bu diyet hayvansal gıdalardan oluşuyor. Vejeteryanlar bu diyeti uygulayamaz diye bir şey yok sadece belirli bir süre Dukan diyetinin programında ne varsa ona uymak zorunda kalacaklar. Tavsiye olarak söylemek gerekirse Dukan diyetine veya herhangi bir diyete başlamadan önce bir uzmana başvurmanız en güvenli yol olacaktır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti listesi temel olarak 4 aşamadan oluşur. Dukan diyetinin kalori kısıtlaması yoktur. Diyette toplam 100 temel gıdaya yer verilir.

Dukan Diyeti Aşamaları

Atak Aşaması: 68 adet saf protein yenebiliyor, 2-7 gün arası sürüyor, ilk hafta içinde 1-4 kilo arası kilo verilmesi bekleniyor, günde 1.5 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Seyir Aşaması: 68 adet saf proteine 32 adet sebze ekleniyor, her 6 günde 1 kilo verilmesi bekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 30 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Sağlamlaştırma Aşaması: 68 protein, 32 adet sebzeye tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri ekleniyor, seyir aşamasında kaybedilen her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün ekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 25 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Dengeleme Aşaması: Tüm gıda guruplarından yiyecekler tüketilebiliyor, ömür boyu sürüyor, günde 3 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika fiziksel aktivite yapılması gerekiyor.