Geldi Yine Bahar Ayları; Kilo Nasıl Verilmeli?

Şimdi başlarsanız, yaza kadar üç aylık bir zaman diliminde sağlıklı olarak 12 ile 15 kilo verebilirsiniz, bu değer şu anki kilonuz ile bağlantılı olarak değişim gösterebilir. Hızlı kilo vermek için bilinçsiz diyet ve önerilerden uzak durmanızda fayda var diyebiliriz.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Kış aylarını geride bıraktık, önümüzde bahar… Kışın biraz kilo aldıysanız, bu sorunu pek çok kişinin yaşamakta olduğunu bilmenizi isterim. Aldığınız kilolar çok fazla değil ise ve kalın giysiler altında da pek fazla göze batmadıysa, geçen süre zarfında dert etmemiş olabilirsiniz. Şimdi ise giysilerimiz incelmeye başladı, önümüzde ki aylarda deniz kıyısında boy gösterecek olmanız sizleri derhal önlem almaya, fazla kilolardan kurtulmak için arayışa itmiştir.

fotolia_57260014_subscription_monthly_xxl-660x330

Aslında her yıl sorunda çözümde aynı değil midir? Birçoğumuz mucize yaratacak kısa sürede kilo verdirecek diyet konusunda sohbeti koyulaştırmışsınızdır. Bu aralar benim kulağımıa detoks diyetler ile harika sonuçlara ulaşıldığı bilgisi gelir. Bu yıl popüler olan bu olmalı ki pek çok kişi detoks yapmakta.  Gelelim her yıl olduğu gibi moda olan hızlı verdirecek önerileri gözden geçirmeye ve sizi tehlikeleri konusunda uyarmaya… Detoks programları gibi yoğun olarak sıvı beslenmeye ağırlık veren, vücuttan toksinleri temizlediği için başvurulan programları, pek çok kişinin genel sağlık durumlarını bilmediğinden dolayı uygulamasının sakıncalı olduğunu düşünüyor ve önermiyoruz.  Çünkü kişilerin kilolu olmasına çeşitli sağlık sorunları da eşlik ediyor bu duurmda bilinçsizce uygulanan bu tür programlar, sağlığa zarar veriyor. Bu yöntemi özellikle kalp ve şeker hastalığı olanların kullanmaması gerektiği de söylenir ise bu uyarılar önemsenmiyor.

ideal-kilo-1024x528

Detoks, bir zayıflama programı değildir ama sonrasında metabolizma hızlanacağından kilo vermek kolaylaşır. Gün boyu taze sebze ve meyveleri tüketerek, tek besin grubuna dayalı beslenme uzunca bir zaman sürdürürseniz, vücuda fayda yerine zarar verirsiniz. Bu yüzden, sağlıklı bireylerin bile detoks süresini hafta sonu ile sınırlamaları gerektiğini özellikle bir kez daha vurgulamak istiyorum.

kiloo

Kalorili diyetler ile hızlı zayıflayabileceğinizi zannedebilirsiniz. Vücudun insülin dengesini bozan şok diyetleri tartı üzerinde sizi zayıflamış gösterebilir ancak bunun etkisi çok kısa sürecektir. Az kalori almanızın her zaman aynı sonucu vermediğinizi göreceksiniz. Düşük kalorili diyetleri uyguladığınızda vücut buna adapte olur. Bir süre sonra vücut, bu koşullara alışır ve kalori harcamasını ona göre ayarlar daha az kalori harcama eğiliminde olacaktır.

diet-1024x685

Aynı şekilde devam ettiğinizde çoğu kez vücudun direndiğini, hatta kilo vermediğinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda pek çok kişi kısa sürede de verdiği kilolardan daha fazlasını geri alır. Klaıcı kilo vermek için şok diyetlerden, tek besine dayalı ve çok az kalorili diyetlerden uzak durmalısınız. Karbonhidrat enikonu azaltarak, bol proteinli yiyeceklere yönelerek belki hızlı kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Ancak hatalı davranmış olursunuz. Yüksek proteinli yiyecekleri tercih etmek uzun dönemde kalp-damar hastalıkları ve kanser riskini arttırır.