Hamilelik Süresince Beslenmenize Dikkat Edin

Hemen hemen her bayan bir dönem hamilelik döneminden geçer. Müjdeli bir haberden sonra gelen hamilelik sıkıntıları birtakım şikayetler etmenize neden olabilir. Kimi anne adayları hamileliklerinin çok rahat geçtiğini söylerken kimi anneler ise bu konuda bu kadar olumlu konuşmayabilir. Hormonların değişmesi nedeniyle vücutta birtakım değişmeler olur ve bu değişmeler bize rahatsızlık verir. İlk başta mide bulanması ile başlayan belirti, fazla kiloların alınması, vücutta şişliklerin oluşması, uykusuzluk, saç dökülmesi, sıcak basması ve daha birçok şikayet anne adaylarının hamilelik boyunca karşılaştığı problemlerden bir kaçıdır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Bu dönemde oluşan tüm sıkıntılar normal olmakla birlikte gebeliğin sonlanmasından sonra tüm şikayetlerin ortadan kalkacağını bilmenizi isteriz. Fakat bu dönemde bazı önlemleri almak annenin sağlığı özellikle bebeğin sağlığı ve kolay bir doğum için önemlidir. Bu yazıda hamilelik süresince nelere dikkat etmenizi ve nelerden uzak durmanız hakkında birkaç bilgilendirici yazı hazırladık. İşte anne adaylarının dikkat etmesi gereken uyarılar.

3 Ana Öğün 3 Ara Öğün Yapın

Hamilelik boyunca beklide dikkat etmeniz gereken en önemli nokta beslenmedir. Beslenmenin çocuğunuzun gelişimi ile doğrudan alakalı olduğu ve bebeğin sizin aracılığınızla beslendiğini unutmayın. Bu yüzden hamilelikte önerilen beslenme şeklinin, temel besin gruplarının yeterli, dengeli ve düzenli olarak alınmasına dikkat ederek öğünlerin 3 ana, 3 ara olacak şekilde ayarlanmasını, öğün atlamadan miktar azaltılarak dengeli bir şekilde beslenilmesi gerektiğini unutmayın. Bu dönemde alınan kilolar sizi rahatsız edeceği için birtakım kısıtlamalara veya diyetlere girme çabanız olabilir fakat bu çok doğru değildir. Tüm besinlerden gerekli miktarda yiyerek önce bebeğin sağlığını düşünün. Fakat doğum sonrasında ve emzirme döneminden sonra alınan kiloları geri vermek için bazı diyetler uygulamanızda bir sakınca yoktur. Ayrıca bu dönemde alınması gereken ideal kilo 10-12 kilodur.

Tuz, Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Olabildiğince tuzsuz beslenmek hem fazla kilo almamanıza neden olabileceği gibi vücutta ödem oluşmasını da engellemektedir. Hamilelik döneminde en çok şikayet konusu olan şişlikler tuz tüketimine bağlı olarak artacak ve sizi daha rahatsız edecektir. Sadece hamilelik döneminde değil normal yaşantıda da çok fazla zarar veren sigara ve alkol hamilelik döneminde çok daha tehlikeli olmaktadır. Bebeğin sağlığını etkileyen sigara ve alkol doğum sonrasında bebekte bazı ciddi hastalıkların ve hatta ölümlerin gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Çay ve Kahveye Dikkat Edin

Tuz gibi vücutta ödem oluşmasına sebebiyet veren çay ve kahvenin fazla tüketilmesi size şişlik yaratacağı için oldukça sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Bu sebeple çay ve kahve tüketimine dikkat ederek günde en fazla 2 çay bardağı çay ve 300 ml. Kahveden daha fazlasını tüketmemeye özen gösterin

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Hamilelik, hamilelik dönemi, gebelik, hamilelikte beslenme, gebelikte beslenme, hamileler nasıl beslenmeli, hamileler ne yemeli, hamilelikte kaç kilo alınmalı, hamilelikte sigara ve alkol kullanımı, hamilelikte oluşan sıkıntılar