Hangi Ekmek Çeşitleri Zayıflatır ? Hangisi Kilo Aldırır ?

Diyet yaparken ya da diyete başlama sürecinde diyetisyenlerce yazılan listelerde en çok dikkat çeken ekmektir. Acaba ekmek yersem kilo alır mıyım soruları aklı karıştırır. Canan Karatay’a göre ekmek tüketmek yanlış bir olaydır. Ekmek içerisinde bulunan şeker oranı ile kan şekerinin ani yükselmesine neden olurken bir yandan da içerisinde bulunan bazı maddelerden dolayı alışkanlık haline gelerek bağımlılık yapmaktadır. Fakat bir çok uzmanda ekmeğin vücut için gerekli olduğunu savunur. Bunun nedeni ise ekmekten aldığımız tahıl vitaminleridir. Diyetisyenlere göre beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Çavdar ekmeği , tam buğday ekmeği, kepek ekmeği bu ekmeklerin başında gelmektedir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Tahıl ekmekleri içerisinde barındırdıkları vitaminler ile vücuda ve bağışıklık sistemine destek oldukları gibi içerdikleri lifler ile bağırsak florasına yararlıdırlar. Ayrıca karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için en sağlıklı besinler olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle diyetisyenler tarafından oldukça fazla önerilirler.

Kepek Ekmeği

Kepek ekmeği bundan 5 yıl kadar önce diyet listelerinde yer alan ve zayıflamak isteyenlerin oldukça sık tükettiği bir ekmek çeşidiydi. Fakat son  yıllarda kansızlığa neden olduğu haberleri ve diğer tam tahıl ekmeklerinin yaygınlaşmasıyla daha az tüketilir oldu. 1 dilim kepek ekmeği  66 kalori civarındadır. İçeriğinde yüksek lif oranına sahiptir. Özellikle kolesterol ve şeker hastalığı olanlar için sürekli tüketilmesi gereken ekmek çeşitlerinden biridir.

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği sık tüketilen ve diyet listelerinde ara öğünlerde dahi yer bulan bir ekmektir. Dengeli tüketimi  yapılırken spor eklenerek zayıflama sağlanır. 1 dilim çavdar ekmeği yaklaşık  75 kalori civarındadır. Çavdar ekmeğinin en özel yanı uzun süren tokluk hissi sağlamasıdır.  Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için uzun süren tokluk hissi sağlamaktadır.

Tam Buğday Ekmeği

1 dilim tam buğday ekmeği 65 kaloridir. İçerdiği lifli tahıllar sayesinde bağırsak dostudur. Tok tutma süresi uzundur ve kan şekerini yavaş yükseltir. Bu nedenle iştah dengeleme sürecinde olanlar için hem doyurucu hem tok tutucudur.