İftarda Hangi Bitki Çayları İçilir?

Son zamanlarda uzmanlar yapılan araştırmalarda mayıs papatyası, melisa, rezene gibi bitkilerden oluşan bitki çaylarının içilmesini ve yemeklerin de yavaş bir şekilde yenilmesini de önermektedir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Ramazan ayı boyunca rahat ve sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için muhakkak bitkilerden de destek alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sahurda bir demlik taze kaynatılmış su içerisine de bir poşet melisa, mayıs papatyası ve son olarak da rezene ilave edilerek hazırlamış olduğunuz çay karışımını şekersiz olarak içebilirsiniz.Gün içerisinde de mide ve bağırsak şikayetlerinin hafifletilmesinde de yardımcı olmaktadır.  İftar yemeğinden sonra ise bu defa birer poşet tıbbi nane ve gerçek melisa ile hazırlayacağınız çayın  aynı şekilde de şekersiz olarak içilmesini de önermekteyiz.

iftarda-hangi-bitki-caylari-icilir-1

Tıbbi naneyi sahurlarda önermeme nedenleri arasında yer alan sindirimi hızlandırarak gün içerisinde de acıkmaya yol açmaktadır. Ancak reflü hastalarında da nane çayı içilmesi önerilmez. Bu kişilerde de yine Alman papatyası ve rezene çayı tercih edilmelidir. Demlik ilave edilecek gerçek melisa poşet çayının gün içerisinde de açlığın verdiği gerginlik hissini gidererek sindirime yardımcı olarak mide ve bağırsaklarda da rahatsızlık verebilecek gaz oluşumuna gerginlik ve ekşimelere engel olabileceği de dile getirilmektedir.

iftarda-hangi-bitki-caylari-icilir-2

Sizlerin de tercihleriniz arasında yer alabilecek olan ilk önce bitki çayı hazırlanmasında kullanım sağlanabilecek bitkilerin tarım ilacı, çevresel toksinler gibi riskleri taşımadığına da emin olmalısınız. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu ise rezene meyvelerinin pek çok faydalı etkisini ortaya koymaktadır. Bu gibi çalışmalar arasında da en çok dikkat çekebilecek olan sindirim sistemi üzerinde ki spazm giderici etkisidir.

iftarda-hangi-bitki-caylari-icilir-4

Özellikle de sindirim sistemin de düz kas tabakasını gevşetmesine de bağlı olarak sindirime yardımcı olmaktadır. Midede gerginlik ve ekşime gibi şikayetlerin de giderilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle akşam iftardan sonra da rezene çayı içilmesi bütün gün boyunca da kasılmış olan midenin rahatlamasını sağlayacak, bu sayede de iftarda tüketilen yemeklerin de daha kolay sindirilmesine yardımcı olarak, mide ve bağırsaklarda da rahatsızlık verecek gaz oluşumunu engelleyecektir.

iftarda-hangi-bitki-caylari-icilir-3

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

iftarda hangi bitki çayları içilir, bitki çayları, sağlıklı bitki çayları, bitki çayları nasıl tüketilir, bitki çaylarının faydaları, hangi bitki çayları neye iyi geliyor, bitki çayları isimleri,bitki çayları nasıl demlenir, bitki çayları çeşitleri, sağlığa faydalı bitki çayları nelerdir,  bitki çaylarının tüketimi