Kadınların Yaptırması ve Dikkat Etmesi Gereken Testler

Anneler özellikle fedakar olmaları ile bilinirler. Bebeğin anne rahmine düşmesi ile annelik serüvenine giren bayanlar bu duyguya çabuk adapte olur ve bu görevi kutsal bir meslek haline getirirler. Öncelikle çocuklarının sağlığını düşünen anneler bu nedenle önce çocuklarını doyurur ya da giydirerek çocuklarını önceliklerin başına getirir. Bu nedenle kendi sağlığını çok fazla önemsemeyen ya da bu durumu dikkate almayan anne adayları kendi sağlıklarını tehlikeye atarak belkide en büyük yanlışı yaparlar.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Özellikle bayanların doğum öncesinde ya da doğumdan sonra oluşabilecek ya da tüm yaşamını etkileyecek bazı hastalıklara karşı önlemler alması gerekir. Erkeklere nazaran daha çabuk hastalanan bayanlar metabolması ve yaradılışı gereği erkeklerden daha güçsüz oldukları için en ufak bir hastalığa bile vücutlarının gösterdiği tepkiler farklıdır. Bu nedenle kadın sağlığı için dönem dönem yapılması gereken sağlık açısından önemli testler vardır ve bu testlerin yapılması mutlaka ihmale gelmemelidir.

Kan Basıncı Ölçümü: Sadece kadınların değil erkeklerinde önemsemesi gereken kan basıncı ölçümü ile yüksek tansiyon hastalığının olup olmadığı belirlenmektedir. Herhangi bir nedenle muayene olduğunuzda doktorunuz, kan basıncınızı ölçecek, normal sınırlarda olup olmadığını değerlendirecektir. Yüksek tansiyon saptanırsa, kalp damar sağlığınıza zarar vermemesi için tedaviyle kontrol edilecektir.

Kolestrol Ölçümü: Yine aynı şekilde sadece kadınların değil kadınların ve erkeklern ortak dikkat etmeleri ve önemsemeleri gereken testlerden biridir. Kolestrol yüksekliği, kalp krizi, felç gibi problemlere yol açar. 45 yaşından itibaren, doktorunuzun önereceği aralıklarla kolestrol değerinizi ölçtürmeyi ihmal etmeyin.

Meme Muayenesi ve Mammografi: Meme kanseri yönünden ailesel risk taşımayan kadınlarda 40 yaşından itibaren, ailede başka birinde varsa daha erken meme muayenesi ve doktorun önereceği sıklıkta mammografi çekilmesi belki de hayat kurtarıcı olacaktır. Bu nedenle düzenli olarak meme muayenesi olmayı ihmal etmeyin.

Smear Testi: Cinsel hayatı aktif olan kadınlarda, rahim ağzı kanserlerinin erken tanısı için yapılan basit bir testtir. Genetik bölgeden alınan bir parça ya da sıvı ile smear testleri yapılarak kadınların genital bölgelerinde oluşabilecek herhangi bir hastalığa ya da probleme karşı önlem alınmasıdır.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü: Kemik erimesi riski taşıyan 60 yaş üstü tüm kadınlarda kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır. Böylece, belki de sizin hareket kabiliyetinizi engelleyecek ciddi kırıklardan korunmak için önlem almak mümkün olacaktır.

Göz Muayenesi: Yaşla birlikte ortaya çıkan katarakt, göz tansiyonu gibi hastalıkların erken tanısı için göz doktoru tarafından muayene edilmek gereklidir. Sadece bayanların değil bay, bayan, çocuk herkesin göz muayenesini önemsemesi gerekmektedir.

Açlık Kan Şekeri Ölçümü: Özellikle ailede diyabet yani şeker hastalığı olan birisi varsa, açlık kan şekeri ölçümü yapılmasıyla şeker hastalığınız varsa saptanacak, vücuda hasar vermeden gerekli tedavi başlanacaktır. Bu nedenle tüm bayanların bu testleri önemseyerek en az yılda 1 sefer yaptırmaları sağlık açısından önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kadın sağlığı, anne sağlığı, kadınların yaptırması gereken testler, kadın hastalıkları, meme kanseri, mammografi, smear, anne ve bebek sağlığı, kadın sağlığının önemi, kadın hastalıkları, kadınlarda hangi hastalıklar oluşur