Kepek Ekmeği Kansızlık Yapıyor

Çocukların genelde ergenlik çağında zayıflamaya çalıştığını ancak yanlış beslenme yüzünden artık sekiz yaşındakilerin de diyet yaptığını kaydeden uzmanlar, önemli nokta annelerin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Şu anda dünyada ki en büyük sağlık sorunlarından biri de obezitedir. Yeme alışkanlıklarının da değişmesi, hareketsizlik düzeyinin azalması, televizyon ve bilgisayarlar karşısında da geçirilen sürelerin artması ile birlikte çocuklar  çocuklarda şişmanlamaya başlar. Yağı ve şekeri yüksek yiyeceklerin ucuz ve kolay ulaşabilir olması yüzünden, çocukların yeme alışkanlıkları tümü ile değişti.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

kepek-ekmegi-kansizlik-yapiyor-6353659

Yüzyılın gizli tehlikesi olan obezite, çocuklarımızı esir almaya başladı. Sekiz yaşında dahi diyet yapan çocuklar da var. Kan yağı yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle erişkinlik diyabeti dediğimiz ve insülin direnci gibi yetişkin hastalıklarına, kilolü çocuklarda sık rastlanır olduğunu da dile getiren uzmanlar, şişmanlık ile mücadele için çocuk kilo almadan da ona doğru beslenme alışkanlığını öğretmek şarttır. Beslenme doğumdan başlayarak ölene kadar devam etmektedir. Çocuklarda özelilkle anne sütü alımı ve sonrasında doğru ek besin geçişi çocuğun geleceğini de etkilemektedir. Çocuğun çok yiyerek değil, dengeli yiyerek ve aynı zamanda hareket ederek büyüdüğünü biliyoruz. Ailelere çocuklarına yemek konusunda ısrar etmemesini tavsiye ederiz.

kepek-ekmegi-mi,-tam-bugday-ekmegi-mi-yoksa-beyaz-ekmek-mi2

Çocuklarda özellikle tam buğday ekmeği tüketilmelidir. Kepekli ekmek demir emilimini azaltacağı için özellikle çocuklarda ve gebelerde tercih etmiyoruz. Küçük yaşlarda alışkanlıklar daha çok oturduğu için yönlendirmelerimiz çok önemlidir. Kepek ekmeğinin yemekler ile birlikte çok sok tüketildiğinde çocuklarda demir eksikliği yaptığını anlatan uzmanlar, daha sonra şunları söyledi. Demir, kan yapımında kullanılan en önemli etkilerdir. Bu nedenle çocuklarınıza tam buğday yedirebilirsiniz. Özellikle beyin gelişimi için çocuklarda tam doymuş yağlar dediğimiz hayvansal yağların yeteri kadar alınması önemlidir.

bread1

Doğru olan çocuğun gösterdiği açlık hissini rehber onu beslemektir. Acıktığı zaman kendisi yemek isteyecektir. Aynı zamanda çocuğa istemediği yiyeceği zorla yedirmemek gerekir. Yiyeceklerin miktarından çok çeşitliliğine önem verilmelidir. Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıkların sonra ki yaşamda da devam edeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklara düşük kalori ile diyet yaptırmak ve yediklerini diğer çocuklar ile kıyaslamak, son derece yanlıştır. Çocuğun sofraya oturması, başka şeyler ile ilgilenmeden yemek yemesi gerekmektedir. Çocukların, oyun oynarken yada televizyon izlerken beslenmesi sağlıksız alışkanlıklardır.