Kış Aylarının Vageçilmezi Ihlamurun Özellikleri

Havaların yavaş yavaş serinlemeye başlaması ile birlikte kış aylarının yaklaşması hepimizde aynı tedirginliğin oluşmasına neden olmuştur. Özellikle kış aylarında birçok kişinin sıklıkla yaşadığı sağlık sorunlarından biride grip ve nezle gibi enfeksiyonel hastalıklar olmuştur. Zaman zaman üşümemiz ya da nezle olan kişilerle aynı ortamda bulunmamız sonucunda ne yazık ki mutlaka kışın nezle olmak durumunda kalırız.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Ancak kimi kişiler bu gibi enfeksiyonel hastalıkları ayak üstü atlatırken kimi kişiler ise tam tersine yatak döşek yatarak geçirmiştir. Bu durumda ise birçok kişi ilaç kullanmak yerine bitkisel yöntemler ile hastalıktan kurtulmayı tercih etmişlerdir. Kış aylarında hastalanan birçok kişinin ilk aklına gelen bitki ise ıhlamur olmuştur. Ihlamur ağacının yapraklarının toplanarak kurutulması sonucunda oluşan ıhlamur normal çay gibi demleme usulü hazırlanarak tüketilmektedir.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında aşırı talep olması nedeniyle yüksek fiyatlarla tüketiciye satışı yapılan ıhlamur, eski çağladan bu yana insanlar tarafından kullanılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren, uykusuzluk, sinir gibi durumlara iyi gelen ıhlamur, içeriğinde bulunan neurosedative ve antispastik özellikleriyle solunum sistemi iltihaplarını da azaltıyor. Bu nedenle kış aylarında hastalıkların atlatılması için ıhlamur vazgeçilemez bitkilerden biri olmuştur.

Tek başına demlenerek tüketildiği gibi aynı zaman da nane, elma kabuğu ya da kuşburnu gibi sağlık açısından birçok özelliğe sahip olan bitki ve meyveler ile de hazırlanan ıhlamur çayı aynı zaman da aromatik lezzete ve hoş bir kokuya sahip olması sebebiyle keyifle tüketeceğimiz içeceklerden biri olmuştur. İyi bakıldığı sürece yüzyıllar boyunca ayakta durabilen ıhlamur ağaçları hemen hemen her bölgede kolaylıkla yetişebilecek ağaçlardan biridir. Bu nedenle kış aylarında sadece grip olduğunuz zaman değil grip olmaya karşı önlem almak içinde belirli aralıklar ile ıhlamur çayını tüketebilirsiniz. Ancak uzmanlar günde 2 bardaktan fazla tüketilmemesi konusunda ayrıca uyarılarda bulunmuşlardır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ıhlamur, ıhlamur çayı, ıhlamur çayı nasıl yapılır, ıhlamur ağacı, kışın içilen bitki çayları, kış çayı, bitkisel çaylar, grip olunca içilen çaylar, gribe karşı alınan önlemler, grip, nezle, enfeksiyon, kış çayları, ıhlamur çayı nasıl demlenir, ıhlamurun özellikleri, ıhlamurun faydaları