Lohusalık Dönemi Nedir?

Sıkça bayanlar arasında duyduğumuz kelimelerden biride lohusalık dönemidir. Genellikle gebeleri ilgilendiren bir konu olduğunu bilsek de birçok kişi lohusalık hakkında fikir sahibi değildir. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta yani yaklaşık 40 gün lohusalık dönemidir. Doğumdan sonra gebelik boyunca vücutta oluşan değişikliklerin gebelik öncesi döneme gerilediği süreçtir. Doğum sonrası belirli sıkıntıların yaşandığı ve annenin yavaş yavaş doğum öncesi sürecine döndüğü süreye lohusalık dönemi denmektedir.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Her anne adayının doğumdan sonra yaşadığı bu süreç gayet normal olup sağlık açısından biraz daha hassas ve dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Tekrar eski dönemine alışmaya çalışan vücut lohusalık döneminde birtakım değişiklikler yaşar.

Lohusalık Döneminde Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

– Memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı az olabilir fakat bebek emdikçe bu süt miktarı kendiliğinden artışa geçer.
– Anne gebelik boyunca aldığı kiloları yavaş yavaş vermeye başlar ve vücut tekrar eski haline döner.
– Şişlik ve ödemler azalır dolayısıyla annede bir hafifleme olur.
– Ellerde uyuşma ve bacaklarda kramp gibi şikayetler geçer.

– Doğumdan hemen sonra kırmızı, sarı, beyaz akıntı meydana gelir, buna loşi denir. Loşi ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı-pembe, 7-8 gün sonra beyaz renklidir.
– Rahim doğumdan sonra günler geçtikçe küçülür ve 2 hafta sonra karında elle hissedilemez.

– Meme başından çatlaklar en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Bu nedenle bebek emzirme zorlaşabilir. Annenin acı çekmesine neden olan bu durum bazı kremler ile kendiliğinden geçmekteidr. Bu durumda doktorunuza başvurmanız ve önerdiği ilaçları kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

– İdrar yolu enfeksiyonları doğumdan sonra sık görülür. İdrar yaparken ağrı ve yanma meydana gelir.

– Sık olmasa da doğumdan sonra görülebilen bir durum da annede depresyondur.  Geçici depresyon sırasında anne sık sık ağlar, ancak ağlama nedenini açıklayamaz. Doğumdan sonraki hormonal değişikliklere bağlı oluşur ve sıklıkla kendiliğinden düzelir.

– Normal doğumda dikiş yerinde ağrı olabilir, en geç 1-2 hafta içerisinde geçecektir. 1-2 hafta boyunca dikiş yeri antiseptik solüsyonla önden arkaya doğru tuvalette temizlenmelidir.
– Sezaryen dikiş yerinde ağrı ve uyuşukluk, hissetmeme gibi hisler olabilir. Ağrı 1 hafta – 10 günde oldukça rahatlayacaktır. Dikiş yerinde uyuşukluk ve hissizlik ise daha uzun sürede düzelir.

Doğumdan Sonra Duş Alınır mı?

Doğumdan sonra duş alma yapılan doğumun sezeryan ya da normal olmasına göre farklılık gösterir. Normal doğumdan hemen sonraki gün bile banyo veya duş yapılabilirsiniz. Fakat sezaryenden sonraki ilk 3 gün genellikle duş yapmanız önerilmez. 3 günden sonra dikiş yerini fazla tahriş etmeden banyo yapılabilir, dikiş yerine su veya sabun temasının artık bir sakıncası yoktur.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

lohusalık, lohusalık nedir, lohusalık dönemli, lohusalık döneminde yaşananlar, lohusalık dönemi ne kadar sürer, lohusalık dönemi neye denir, lohusalık döneminde ne yapmalı, lohusalık döneminde duş alma, lohusalık döneminde yaşananlar, doğumdan sonra hemen duş alınır mı, doğumdan sonra ne zaman banyo yapmalı