Oruç Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır

Oruç diyeti son dönemlerde oldukça popüler olan diyetler arasında yer alıyor. Oruç diyeti ile kolayca kilo verebilirsiniz. Oruç diyeti internette bilinen adıyla “intermittent fasting” aralıklı olarak oruç tutma anlamına geliyor.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Oruç diyetinin en önemli anahtarı ne yediğin değil ne zaman yediğinizin önemli olmasıdır. Oruç diyetinde yeme alışkanlıkları düzenlenir. Kalori miktarından çok yediğiniz saatlerin önemi vardır. Oruç diyeti yani IF diyeti iştah kontrolü sağlayarak kilo vermeniz konusunda kolaylık getirecektir. Açlık  bazı durumlarda bir çok uzman  tarafından da onaylanan sağlıklı bir olaydır.Oruçlu iken yağ yakımı, enerji ve mental odaklanma tıpkı sürekli hareket halindeymişiz gibi yüksektir.

Oruç diyeti tam anlamıyla bir ramazan orucu gibi değildir. Eğer kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız bu diyet size göredir. Çünkü oruç diyeti sırasında doktorunuz da müsaade ediyor ve bir sağlık probleminiz yoksa kahvaltı yapmadan güne başlayabilirsiniz.Akşam yemeği olarak tüketmek istediklerinizin sınırını bilmeniz kahvaltı yapmadığınız için size sorun oluşturmayacaktır. Sorun olan ne kadar yediğinizdir. Eğer az yerseniz kilo almazsınız. Ama tok olduğunuz halde yerseniz kilo almanız kaçınılmazdır. Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise  açken yağılan egzersizin tok olandan daha faydalı olduğudur. Egzersiz yaptığımız anda yükselen katabolik yağ yakıcı hormonlar, açlığa da aynı şekilde tepki veriyor. Bu nedenle sporcular çoğu zaman antremanları aç karna yaparlar.

Oruç diyeti sırasında başlangıç olarak bir öğün atlayın ve açlık süresini 8 saat olarak belirleyin. Daha sonra hafta sonuna doğru bu süreyi 6-4 saat aralığın indirin. Başlangıç olarak kahvaltıyı atlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde de aşırı yemek tüketimine yönelme konusunda dengeleme sağlayabilirseniz kilo verdiğinizi ve özellikle yağlardan verdiğinizi göreceksiniz.