Oruç Tutarken Kilo Verilir Mi?

Ramazan ayı, genellikle fazlasıyla kilo alınan bir dönemdir. Bu dönemlerde kadın veya erkek fark etmeksizin pek çok kişi kilo alımına maruz kalmaktadır. Haliyle kilo alanlarda kendilerini kötü hissetmektedirler.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Ancak oruç tutarken sağlıklı beslenerek kilo almak yerine kilo vermek de mümkün olabilir. Birçoğunuz bu duruma şaşıracaksınız. Fakat beslenme düzenimizde ufak değişiklikler yaparak ramazan ayında kilo almak yerine aksine kilolarınızı kontrol altına alabilirsiniz.  Beslenmemizin sadece iki öğüne düşmesi ister istemez bu iki öğüne yüklenmemize neden olmaktadır. Gün boyunca aç kalmamak adına iftarda ve sahurda bol miktarda besin tüketmemizde yer  yemez yatmamız direk olarak kilo alımına sebebiyet vermektedir.

Fakat sağlıksız olabilecek birçok besini midemize dolması için tüketmek yerine daha çok vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gıdaların tüketimini sağlamamız oruç tutuğumuz süre zarfında acıkma, susama, yorgun ve halsizlik gibi problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Ancak sağlıksız olabilecek örneğin; pişi gibi yağlı olabilecek besinleri tüketmemiz hem vücudumuz fazla kilo alımına neden olabileceği gibi hem de susuzluğa da neden olabilir.  Gazlı içeceklerden tüketmemiz de oruç tuttuğumuz sürede fazlasıyla susamamıza neden olmaktadır. Çünkü gazlı içecekler anlık olarak susuzluğumuzu gideren içecekler olabileceği gibi  anında kesilen su ihtiyacımız 15 ile 29 dakika sonra aynısı yeniden tekrarlanmaktadır. Bu durumda oruç tutarken fazlasıyla susamamıza neden olmaktadır.

Sağlıklı bir iftar için ipuçları:

  • Oruç, bir bardak su ve 1 ile 2 tane hurma ile açılabilir.
  • Ana öğünde, sebzeli, etli ve kurubaklagil bulunan yemeklere öncelik vermeniz gerekir.
  • Yemeği yavaş bir şekilde çok önemlidir.
  • İftardan 1 ile 2 saat sonra ara öğün olarak da cacık, yoğurt, süt ve meyve gibi besinleri de tüketebilirsiniz.
  • Şeker ilavesiz kompostolar ile sıvı desteği sağlanmaktadır. Bu sayede posa tüketiminizi de artırmış olursunuz.
  • Sonrasında bir kase çorba ile küçük bir parça pide yenebilir.
  • Tatlı olarak tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanmanızı söyleyebiliriz. Haftada 2 ile 3 defadan fazla tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Yemeğe 10 ile 15 dakika kadar ara verdikten sonra ise devam etmek uygun olabilir.

Aşağıdaki kelimelerden bize ulaştınız;

oruç tutarken kilo verilir mi, kolay oruç tutmanın yolları, oruç tutarken kilo almamanın yolları, sağlıklı oruç tutmak, ramazanda nasıl beslenilmeli, sağlıklı beslenme, oruç tutarken kilo almak, oruç tutarken nasıl kilo verilir, oruç tutarken zayıflamak, oruç tutarken diyet, oruç tutarken uyumak, oruç tutarken kilo almamak için nasıl beslenmeliyiz. orucu bozan durumlar, orucun faydaları, oruç nedir, orucun önemi, oruç tutarken susamamak için ne yapmalıyız, oruç tutarken nasıl zayıflanır, oruç tutarken niyet nasıl edilir.