Tüketmemiz Gereken Sağlıklı İçecekler

Gün içerisinde doyma hissine varmak ve dinç kalmak için mutlaka yemek yeriz. Gün içerisinde yemek yemeye ihtiyaç duyduğumuz gibi aynı şekilde bazı içeceklerin tüketilmesine de ihtiyaç duyarız. Kimi içecekleri yemeklerimizin yanında tüketirken kimi içeceklerizi ise tek başına tüketmenin daha sağlıklı olduğunu düşünürüz. Özellikle birçok kişi yemeklerinde yanında mutlaka bir şeyler içmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Daha çok yemeklerin yanında tercih edilen asitli içecekler hem yediğimiz besinlerin ölmesine hemde midemizin zarar görmesine neden olmaktadır.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Sağlıklı olmayan içecekler yerine daha sağlıklı ve doğal olan içecekleri tüketmeniz ise hem daha kolay sindirmenize hemde belirli değerlerin vücudunuza girmesine yardımcı olacaktır. Özellikle bazı vitaminlere sahip meyve sularını tüketmeniz hem vücudun bağışıklık sistemini düzenleyecek hemde vitaminlerin vücunuza girerek hastalıklara karşı kalkan oluşturmanızı sağlayacaktır. Peki nedir bu sağlıklı içecekler?

İşte tüketilmesi gereken başlıca sağlıklı içecekler:

SU: Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır. Sindirim, emilim, dolaşım, tükürük salgısı, besin öğelerinin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması gibi görevleri mevcut. Su, vücudumuza yeterli sıvı almanın en kolay yolu. Kalori içermediği gibi belirli bir tadıda yoktur. Birçok kişi ne kadar su içmesi gerektiği konusunda tereddüt yaşar. Günde ortalama 8-12 bardak su içmek yeterli. Vücudun susuz kalması, cildimizin kurumasına ve buruşmasına neden olur.

SÜT: Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda kemik sağlığını destekleyen süt,  aynı zamanda protein, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin kaynaklara sahiptir. Kemik mineral yoğunluğunu koruyabilmek için süt içmek büyük önem taşır. Çeşitli çalışmalar, sütte bulunan kalsiyumun kilo kontrolüne de yardımcı olduğunu gösteriyor. Yağsız ya da az yağlı olmak üzere günde 2-3 bardak tüketilebilir.

SEBZE SUYU: Güne bir bardak taze sıkılmış sebze suyuyla başlamayı seviyorsanız; A, C vitamini, likopen ve diğer besin öğelerini alıyorsunuz demektir. Meyve sularının şeker oranı yüksek olabilir ancak sebze suları özellikle diyet programlarında avantaj sağlar. Gün içinde yeterince sebze ve meyve tüketmiyorsanız havuç, salatalık, kırmızı biber, brokoli, ıspanak ve domates suları günlük diyetinize ekstra vitamin ve mineral eklenmesine yardımcı olacaktır.

KAHVE VE YEŞİL ÇAY: Kahveyle ilgili çok sayıda araştırma var. Yapılan geniş çapta bir çalışmaya göre, günde üç kupa kahve tüketimi, daha uzun yaşamaya yardımcı olabilir iddiasını taşıyor. Kahve tüketiminin, diyabet, kanser, parkinson ve alzheimer hastalığı riskini azalttığı ortaya kondu. Bunun nedeni, içeriğindeki antioksidanlardır. Aynı zamanda kahvenin içerisinde bulunan kafein, gün içindeki enerjiyi de destekler. Yeşil çay da yüksek antioksidan içeriğiyle harika bir alternatif. Aynı zamanda metabolizmayı harekete geçirir. Çalışmalar, yeşil çayın, bazı kanser çeşitlerine ve kalp hastalığına yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. 

SİYAH ÇAY: Tüm çay çeşitleri gibi Asya kökenli küçük bir ağaç olan ‘camellia sinensis’ bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilir. Çay, önemli bir anti-oksidan kaynağı. Flavonoidler olarak adlandırılan bu anti-oksidanların, anti-bakteriyel özellikleri bulunduğu ve dişlerin asitlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamalarıyla diş sağlığına faydaları bulunduğu bilinir. Ayrıca şeker eklemeden tüketilen çayın kalorisi sıfırdır.  

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı içecekler, tüketmemiz gereken sağlıklı içecekler, en sağlıklı içecekler, süt, meyve suyu, taze meyve suyu, sebze suyu, taze sebze suyu, su, çay, kahve, çay ve kahve, siyah çay, yeşil çay, hangi içecekler sağlıklı, sağlıklı olan içecekler nelerdir