Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Vücudumuzun beslenmesi ve gerekli enerji yüklemesi yapabilmesi için belli miktarda yağ depolamaya ihtiyacı vardır. Türk mutfağının kültüründe yemeklere bol yağ koyma alışkanlığı vardır ve aslında bu bizi tehdit eden bir faktördür.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Yağın vücut için gerekli olduğunu da söylemek gerekir. Pek çok kişi zeytinyağı ve tereyağı sağlıklı olduğunu ve bol tüketilmesi gerektiğini söyler. Bu durum akıllara yağlı yiyeceklerin zararları var mıdır sorusunu akla getiriyor. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu düşünecek olursak yağın da fazlası zararlıdır. Pek çok yemeğe bol kepçe yağ konulduğunda aslında vücudumuz alması gereken yağ oranının üstüne çıkıyor. Aldığımız şekerin bile fazlası vücutta yağa dönüşürken, aslında normal şartlarda bir beslenme sürecinde ihtiyacımız olan yağ yeteri miktarda bulunuyor.

Fazla yağlı yiyeceklerin zararları kilo almamıza sebep olurken başka sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Yağ oranının fazlaca bulunacağı yemekler düşünülecek olursa, fast food yiyecekler en başta yer alıyor. Trans yağlar ve doymuş yağlar vücuda en zararlı yağlardır. bu zararlı yağların tüketimi sonucunda kötü huylu kolestrol bile çıkabilir.Bu yağlar damarda birikerek damar sertliğini oluşturur. Fazla kilo almak sindirim sisteminin düzensiz çalışmasına neden olur. Ayrıca fazla yağlı yiyecekler tüketmek damar tıkanıklıklarının oluşumunu tetikler. Sağlıklı olan zeytinyağ ve tereyağ alırken kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kötü yağ tüketimi hastalıkların başlangıcı olabilir. O yüzden bu konuda titiz olmamız gerekir. Abur cubur gibi hazır gıdaların fazla tüketimi de hastalıklara davetiye çıkarabilir. Başta kilo almayla başlayan zararlar, vücuda fazla yağ girmesiyle artabilir. Kalp ve damar hastalıklarından obeziteye kadar götürebilir. Tereyağ ve zeytinyağ tüketimini de sebze yemeklerinde ya da salatalarda tercih edersek daha sağlıklı olabilir. Örneğin yağları kızartmalarda, kavurmalarda kullanmaktan kaçınmalıyız. Ekmeğe yağ sürerek tüketmemeliyiz.