Yeni doğan Bebek Hastalıkları Nelerdir?

Yeni doğan bebeğinize kavuşmanın sevinci bazen çeşitli nedenlerle gölgelenir. Bu gölgelenme yeni doğan hastalıklarından kaynaklanabilir. Birçok bebek Dünya’ya geldiğinde hiçbir problem olmadan sağlıklı olabileceği gibi bazı bebekler doğduktan sonra bir takım hastalıklar yaşayarak anne ve babalarını korkutabilirler. Fakat bu durum çok az görülen bir durum değildir. Yani doğan çocukların bir kısmının yaşayacağı bir durumdur. Anne ve babalar bu durumdan çok tedirgin olmayarak sadece doktor muayenesi ve tedavisi sonucunda bebeklerin tekrar eski sağlığına kavuşmalarına yardımcı olabilirler.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Yeni doğan bebeklerde oluşan hastalıkların çok fazla önemsenmemesi de doğru değildir. Çocuktur geçer dediğiniz bazı hastalıklar ilerleyen yaşlarda daha farklı hastalıkların oluşmasına neden olabileceği için gerekli önlemlerin zamanında alınması en doğru yöntemdir.

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen Bazı Hastalıklar

Sarılık

En sık görülen yeni doğan hastalıklarından biri sarılıktır. Sarılık olarak adlandırılan bu belirti, doğumdan 2 – 3 gün sonra başlar. Önce gözlerin akı, sonra da yüz ve tüm vücut sarı bir renk alır. Yeni doğanda alyuvarlar yetişkine oranla çok daha fazladır. Bunların bir kısmı parçalanarak sarılığa yol açan maddeyi meydan getirirler. Bilirubin denilen madde, henüz karaciğerde oluşumu tamamlanmamış bazı enzimlerin eksikliğinden ötürü, suda eriyecek hale getirilip böbreklerden kolayca atılamaz; kanda birikerek deriye sarı bir renk verir. Beş ile yedi gün içinde tamamen düzelecek olan bu sarılık tablosu, çocuğun genel durumunda bir değişiklik yapmaz.

Gözlerde Akıntı

Konjonktivit, denilen gözde olan akıntı doğumdan 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir. İlerleyen aşamada ise yeni doğan bebeklerin göz kapakları şişer, akıntı olur ve hatta gözleri kapanacak derecede kirpikleri birbirine yapışır. Doğum kanalından geçerken, çocuğun gözlerinin mikrop alması sonucu ortaya çıkar. Göz küresinin yüzeysel tabakasının bir iltihabıdır. Kısa süre içinde yapılan tedavi ile iyileşir. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise öncelikle doktor kontrolüdür. Doktor kontrolünden sonra ılık su ile pamuk dışında hijyenik bir bez parçası ile bebeğin gözleri günde birkaç defa silinerek ve doktorun önerdiği göz damlası damlatılarak bu sorun birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kaldırılabilir.

Burun Tıkanıklığı

Hemen hemen her bebekte oluşabilen burun tıkanıklığı yeni doğan bebeklerde de oluşan oldukça normal bir durumdur. Bazı bebeklerde burun arkası kapalıdır, rahat nefes alamadıkları için de tedirgin olurlar. Burun arkasını kapayan mukozite bazen iki, iki buçuk ay çocuğun rahat nefes almasına engel olur; sonra bu durum kendiliğinden düzelir. Fakat yine de doktor kontrolünde olmasında fayda vardır.

Kafa Derisinde Kabuklanma

Yeni doğan bebeklerde sık görülen bir durum da kafa derisinde oluşan kabuklanmadır.  Kuru beyaz ya da sarı pullar kafa derisi üzerinde bir kabuk oluşturur. Kafatası üzerinde küçük bir alanı etkileyen kabuk şeklinde  görülebilir ya da daha büyük bir alanda kabuklanma şeklinde de ortaya çıkabilir. Bu durumda pH derecesi yüksek olan şampuanlar kullanmak ya da evde bulunan zeytin yağından bir miktar kafasına sürerek 5-10 dakika bekledikten sonra bebeği yıkamak bu şikayetin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebek sağlığı, bebek bakımı, bebeklerdeki hastalıklar, yeni doğan bakımı, yeni doğan bebek bakımı, yeni doğan hastalıkları, yeni doğan bebeklerde oluşan hastalıklar, yeni doğan hastalıklarının tedavisi, yeni doğan hastalıklarında ne yapmalı, bebek hastalıkları