Yo-Yo diyeti Nedir? Zararları Var mı?

Yo-Yo Diyeti Nedir?

Yo-yo diyeti nedir açıklayacak olursak, kilo alıp verme zayıflama döngüsüdür. Bu diyet türünde dönemsel olarak kilo almalar ve vermeler ile uygulanmaktadır. Uygulayacağınız diyet programına sadık kalmalısınız. Kilo alımıyla sonuçlanan kilo verme çabaları yo-yo diyetini daha çok ön plana çıkarmıştır. Yo-Yo diyeti genelde belirli bir süre uygulanabilen, dayanması güç, lezzetsiz ve kısmen aç bırakan bir beslenme programı sunuyor.

Ferolove Afrodizyaklı Parfüm

Yo-Yo Diyetinin Zararı Var Mıdır?

Fakat sağlık açısından Yo-Yo diyetinin zararı olduğu söylenmektedir. Aşırı yeme dönemlerini periyodik olarak kısıtlı yeme dönemlerinin izlenmesi ile tanımlanan uygulama. Kişiler sürekli olarak kilo vermek amacı ile diyet yapmaya uğraşırlar. Fakat zayıflama diyetini bir süre sürdürürler sonra diyeti bırakıp yeniden ve aşırı yemeye başlarlar. Yo-Yo diyeti yapma olarak tanımlanan bu uygulamada vücut ağırlığında birbirini izleyen azalma ve artma görülür. Bu durum zamanla kilo almayı kolay, vermeyi zor hale getirir. Her defasında vücudun yağ oranı biraz daha artar, yağsız doku oranı düşer. Bazal metabolizma hızındaki düşüşe bağlı olarak zamanla zayıflamak için daha düşük kalorili diyet uygulaması gerekir.

Sürekli kilo alıp vermek metobolizmayı zayıflatır. Bu diyeti uygulayan kişilerin hipertansiyona yakalanma riski daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Sürekli kilo alıp verme durumu kilo kontrol mekanizmalarına da zarar verecektir. Uzun vadeli bir zayıflama programının ardından kilolarını veren kişilerin ancak %10’u kilosunu koruyabilmektedir. Diyette yo-yo sendromu olarak adlandırılan bu diyetin aslında tamamen faydasız olduğu söylenemez. Farklı bünyelere göre kilo alıp verme durumu değişkenlik gösterir.

Yapılan araştırmalarda Yo-Yo diyetinin kalp krizini arttırdığı bile söyleniyor. Yo-Yo diyeti ile kilo alma gözlemlenen önemli risk faktörüdür. Ani kilo kayıpları kötü sonuçlara neden oluyor. Bu da ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmanız demektir.